מרכז הנוער טירת כרמל
הרשם / התחבר

תעסוקה לנוער

:כתבה בנושא זכויות לנוער –

הקיץ הגיע ואיתו החופש, הפותח בפנינו הרבה אופציות לדברים שאנחנו יכולים לעשות. החל מלבלות את כולו בחו"ל ולברוח מהחום של הארץ ועד לבטן-גב על החופים המקסימים של המדינה. רבים מבני הנוער בוחרים באופציה אחרת לגמרי והולכים לעבוד במהלך הקיץ.

 

למצוא עבודה כבני נוער זה לא פשוט ולקבל תנאי ההעסקה הוגנים זה עוד יותר קשה, מקומות עבודה מחפשים כוח עבודה זול ואנחנו לא מודעים לזכויות שמגיעות לנו. ככה נוצרת חווית עבודה שלילית שלפעמים הורסת את החופש הגדול האהוב עלינו. אם אתם מהחבר'ה שבוחרים לעבוד בחופש ורוצים לעבוד על הצד הטוב ביותר, הכתבה הזאת בשבילכם!

 

  • הודעה לעובד: המעסיק מחויב לתת לכם "הודעה לעובד" המפרטת את תנאי ההעסקה עד שבוע מיום תחילת העבודה! מה זה בכלל "הודעה לעובד" אתם שואלים? זו הודעה שצריכה לכלול את שם החברה, מספר החברה, בעלי התפקידים החשובים ומספרי הטלפון שלהם וכמובן פירוט של תנאי העסקה. הודעה כזו תבטיח לכם העסקה הוגנת.
  • רישום שעות: המעסיק מחויב לנהל רישום שעות מסודר של שעות העבודה שלכם, במחשב, דרך כרטיס עובד או אפילו במחברת. כדי לוודא שאתם מקבלים את כל השכר שמגיע לכם על שעות העבודה שלכם, נהלו רישום משלכם וככה תוכלו להימנע ממצב לא נעים. כיום יש אפליקציות רבות שבהן ניתן לרשום את שעות העבודה ואף לראות באיזה סכום השכר שלכם אמור להיות.
  • שכר מינימום: שכר מינימום הוא השכר הקבוע בחוק שאסור לשלם פחות ממנו לעבוד עבור שעת עבודה. גם לנוער יש שכר מינימום הקבוע בחוק המשתנה מגיל לגיל. שכר המינימום כל על כל שעת עבודה, החל מהשעה הראשונה, כולל תקופת התלמדות או ניסיון ועל כל ישיבה או הכשרה שמתקיימות במסגרת העבודה. בדקו מראש את שכר המינימום המגיע לכם!
  • שעות נוספות: מותר להעסיק בני נוער 8 שעות ביום, אם עבדתם מעל מספר שעות זה, המעסיק מחויב לשלם לכם שעות נוספות משכר הבסיס (ולא רק משכר המינימום). תעריף התשלום על שעות נוספות הוא 125% על השעתיים הנוספות הראשונות ו-150% על השעה הנוספת השלישית והלאה.
  • החזרי נסיעות: החוק מחייב מעסיקים להחזיר את הסכום המינימלי הדרוש לכם כדי להגיע לעבודה וחזרה הביתה. ההחזר המקסימלי כיום הוא 60 ש"ח ליום עבודה. אם אתם גרים קרוב – פחות מ-500 מטרים או במרחק 2 תחנות אוטובוס, אתם לא זכאים להחזר. כמו כן, אם סיימתם לעבוד כשכבר אין תחבורה ציבורית לביתכם, המעסיק מחויב להחזיר לכם את הוצאות הנסיעה במונית.
  • תלוש שכר: המעסיק מחויב לתת לכם תלוש שכר על כל זמן שעבדתם אצלו, גם אם מדובר על שעה אחת בלבד! התלוש חייב להגיע אליכם עד עשרה ימים אחרי סוף החודש (כלומר, עד ה-10 לכל חודש)
  • שעות עבודה: על פי החוק, מותר להעסיק בני נוער עד השעה 22:00 בלילה. בקיץ, האריכו את השעה ומותר להעסיק בני נוער עד השעה 24:00, בתנאי שהמעסיק מספק לכם הסעה הביתה. בני נוער מתחת לגיל 16 אסור להעסיק אחרי השעה 20:00
  • הפסקות: הפסקה היא זמן בו העובד לא נדרש לעבוד בכלל. מתי מגיעה לכם הפסקה? אחרי שש שעות עבודה חובה לתת לכם הפסקה של 45 דקות למנוחה ואוכל. שימו לב שמתוך ה45 דקות הללו, 30 דקות צריכות להיות ברצף. ההפסקה היא בדרך כלל על חשבונכם ומותר למעסיק להוריד לכם את הזמן הזה מהשכר. חשוב לסכם מראש עם המעסיק את עניין ההפסקה והזמנים שלה.
  • מיסים וקנסות: אם אתם מתחת לגיל 18 אסור להוריד לכם מהשכר מס של "ביטוח לאומי", המעסיק מחויב לשלם עליכם לביטוח הלאומי. כמו כן, אם אתם מרוויחים פחות מ-6,300 ש"ח בחודש, אסור להוריד לכם מהשכר מס הכנסה. בנוסף, המעסיק לא יכול להטיל עליכם קנסות או עונשים כספיים, גם אם שברתם בטעות משהו.
  • שמרו על עצמכם: חשוב שתעבדו בעבודה שמתאימה לכם, עושה לכם טוב, שאתם מסתדרים בה עם המעסיק והעובדים האחרים וכמובן, שהיא לא מסכנת אתכם! על פי החוק, המעסיק יכול לדרוש מכם לסחוב למשך שעתיים, משקל של עד 5 ק"ג לבנים ועד 8 ק"ג לבנות. המעסיק מחויב לאפשר לכם לעבוד בצל או לקחת הפסקות ומים כמה שאתם צריכים! החיים שלכם יותר חשובים מהכסף שתרוויחו בעבודה שעושה לכם רע.

טבלאות שכר:

גיל השכר לשעה שעות נוספות 125% שעות נוספות ושבתות 150%
14-16 21.45 ש"ח 26.81 ש"ח 32.18 ש"ח
16-17 22.98 ש"ח 28.73 ש"ח 34.47 ש"ח
17-18 25.43 ש"ח 31.79 ש"ח 38.15 ש"ח
מעל 18 29.12 ש"ח 36.4 ש"ח 43.68 ש"ח

קישורים שימושיים

ניווט מהיר

פרטי התקשרות